Sağlık

Şeker Hastalığı (Diyabet) Nedir?

Şeker Hastalığı (Diyabet) Nedir? Belirtileri Nedir?

İnsanların bir kısmının doğuştan sahip olduğu hastalıklardan birisi de şeker hastalığıdır. Bu hastalık çoğu kişide çocuk yaşta çıksa da bazı insanlarda belirli bir yaştan sonra şeker hastalığı çıkmaktadır. Şeker hastalığı yani diğer ismiyle bilinen diyabet hastalığı genellikle şeker yani glikoz kullanımına bağlı olarak kanda fazla miktarda şekerin çıkmasıyla kendini gösterir. Kısa bir deyişle kandaki glikoz miktarının artmasına şeker hastalığı denir. Kandaki şeker seviyesinin normal düzeyin üstünde çıkması ve buna bağlı olarak da idrarda şekere rastlanması diyabet hastalığının en önemli belirtilerinden birisidir. Şeker hastalığı ülkemizde olduğu gibi dünyanın birçok yerinde de rastlanan önemli bir rahatsızlıktır. Özellikle beslenme düzeninin farklılaşmasını gerektiren şeker hastalığı birçok farklı yaş grubundaki insanda gözlenmektedir. Oldukça sık rastlanan bu hastalığın birçok farklı belirtisi bulunmaktadır. Bu belirtilerden herhangi birine rastlayan kişilerin muhakkak bir doktora danışarak bilgi almasında fayda vardır. Çünkü şeker hastalığını fark etmeyen kişiler glikoz alımına devam ettikleri sürece hastalıklarını ilerletebilir veya komaya girebilirler. Bu nedenle hastalıkların belirtilerini bilmek ve buna göre önlem almak son derece önemlidir.

Daha önce de söylediğimiz gibi şeker hastalığı farklı yaş gruplarında sık sık karşımıza çıkar. Bu hastalığın bilinen bazı belirtileri vardır. Diyabet hastalarında genel olarak fazla yemek yeme hissi, çok sık idrara çıkma ve ağızda yaşanan kuruluk hissi söylenebilir. Bu belirtileri içeren kişilerin bir doktora başvurması önerilmektedir. Bu en temel şeker hastalığı belirtilerini ek olarak bazı kişilerde de halsizlik ve yorgunluk gibi durumlarda gözlenmiştir. Yaşı daha ileri olan kişilerde de ciltlerindeki kuruluk ve pul pul dökülmeye bağlı olarak yaralanmalar ve bu yaraların normal zamandan çok daha geç iyileşmesi gözlenir.

Şeker hastalığına birçok sebep neden olmaktadır. Öncelikle bu hastalığa sahip kişilerin genetik öyküsüne bakmak gerekir. Bu hastalık genetik olarak aktarılabileceği gibi sonraki yaşlarda da ortaya çıkar. Aşırı stres ve hareketsiz bir yaşam tarzı da diyabet hastalığına sebep olabilmektedir. Öte yandan aşırı kilosu bulunan kişilerde de daha ileriki dönemlerde şeker hastalığı riski artmaktadır. Tüm bunları engelleyebilmek ve daha sağlıklı yaşamak için beslenme düzenine dikkat edilmesi önerilir. Şeker hastalığı tip 1 ve tip 2 diyabet olarak farklı türlere sahiptir. Tip 1 diyabet hastalarının insülin hormonunu kullanmaları gerekir. Tip 1 diyabet hastalığına sahip kişiler beslenme düzenlerini oldukça önem verirler ve genellikle glikoz miktarı yüksek besinleri tüketemezler. Tüm bu konulara dikkat edildiği zaman şeker hastalığı ile mücadele etmek oldukça mümkündür.

Şeker hastalığı her kişinin fizyolojik yapısına göre farklılık gösterse de temelde kandaki glikoz miktarının artışına bağlı olarak kendini gösterir. Bu nedenle kişiler şeker hastalığı şüphesi ile doktora gittiklerinde kan ve idrar tahlili yoluyla bu hastalığa sahip olup olmadıklarını kısa sürede öğrenebilme imkanına sahiptirler. Özellikle her yıl düzenli olarak kan testi vermek kişilerin hastalıklarının başındayken durumu fark etmelerini ve daha çabuk iyileşmelerine olanak tanır. Sizler de rutin kontrollerinizi aksatmadan ve doktorunuzun tavsiyesine uyarak şeker hastalığının daha ileri boyutlara taşınmasını engelleyebilir ve konforlu bir yaşam sürebilirsiniz. Bu süreçte sık sık spor yapmak, yeterli ve dengeli beslenmek ile stresten uzak aktivitelere yönelmek oldukça fayda sağlayacaktır. Öte yandan doktorun tavsiye ettiklerinin dışında takviye edici gıda kullanımı da son derece sakıncalıdır. Kişiler kendi imkanları ve kafalarına göre farklı yanlış ilaçları kullanmamalı ve doktorun tavsiyesine muhakkak uymalıdır.