Bitki Kütüphanesi

4 Maddede Reishi Mantarı Faydaları

reishi mantarı

Reishi mantarı, Polyporecae familyasından geleneksel Çin tıbbında yaklaşık 4000 yıldır ilaç olarak kullanılan, sıvı olarak özünün tüketildiği bir mantar türüdür.Reishi Mantarı yenilebilir bir mantar değildir. Genellikle meşe ve erik ağacı kütüklerinin üzerlerinde yaklaşık 9 ay gibi bir sürede yetişir. Reishi, birçok rahatsızlığa karşı etkinliği ve bağışıklık sistemini güçlendirici mucizevi etkisi nedeni ile uzun ve sağlıklı yaşamanın şartı olarak kabul görmüş ve “Ölümsüzlük Mantarı” olarak adlandırılarak Uzakdoğu’da asırlar boyunca sadece imtiyazlı grubu oluşturan hanedanlar ve çocukları tarafından tüketilebilmiştir. Peki, Reishi mantarının faydaları nelerdir? Bu yazıda, bu sorunun yanıtını bulacaksınız.

Reishi Mantarının Tarihçesi

Reishi mantarı, Asya’da 4000 yıldan fazla bir süredir kullanılmaktadır. İlk olarak Çin’de ortaya çıkan bu mantar, sağlık ve uzun ömür sembolü olarak kabul edilmiştir. Japonya, Kore ve diğer Doğu Asya ülkelerinde de benimsenmiştir.

Reishi Mantarının Faydaları

reishi mantarı faydaları

reishi mantarı faydaları

1. Bağışıklık Sistemini Destekler.

Reishi mantarı, bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olabilir. Bazı araştırmalar, bu mantarın bağışıklık hücrelerinin aktivitesini artırabileceğini göstermektedir.

2. Antioksidan Özellikleri Bulunur.

Reishi, vücudu serbest radikallerin zararlı etkilerinden koruyabilir. Bu, yaşlanma sürecini yavaşlatabilir ve kronik hastalıkların riskini azaltabilir.

3. Stres ve Uykusuzlukla Mücadele Etmenize Yardımcı Olur

 Bu mantarın sakinleştirici etkileri olduğuna dair kanıtlar bulunmaktadır. Reishi, stresi azaltmaya ve daha iyi bir uyku düzeni sağlamaya yardımcı olabilir.

4. Kolesterol ve Kan Basıncını Düzenler

Reishi mantarı, kolesterol seviyelerini düzenlemeye ve kan basıncını kontrol etmeye yardımcı olabilir.

Sonuç

Sonuç olarak Reishi mantarı faydalarını şöyle özetleyebiliriz:

Kandaki oksijen miktarının artmasına yardımcı olur ve böylece cilt üzerinde de iyileştirici etkileri vardır. Anti-Aging etki göstererek hücreleri yeniler, düzenli kullanımda streste azalma ve uyku düzeninde düzelmeler görülür. Kırmızı reishide bulunan polisakkaritlerden, beta-1, 3-D-Glucan ve beta-1, 6-Glukan, akyuvar ve lenfositlerin sayısının artmasına etki ettiği gibi bağışıklık sisteminin et önemli hücreleri olan makrofaj T hücrelerinin miktarının artmasına ve aktif hale gelmesine etki ettiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Kırmızı reishinin düzenli tüketimi bağışıklık sistemini güçlendirir.

 

Reishi Mantarı : Bilimsel Araştırmalar

Reishi mantarının sağlık üzerindeki etkileri, birçok bilimsel araştırma tarafından incelenmiştir. Bu araştırmalar, Reishi’nin anti-kanser, anti-inflamatuar ve anti-mikrobiyal özelliklere sahip olabileceğini göstermektedir.

Yapılan çalışmalar, sağlıklı ve uzun bir yaşam sürmek için Reishi Mantarının koruyucu olarak kullanılabileceğini göstermektedir. Yüksek tansiyon, kolestrol, diyabet gibi problemlerle savaşmaya yardımcıdır. Kan dolaşımını düzenleyerek, kalp-damar hastalıklarına karşı koruyucudur. Toksinleri vücuttan atmaya yardımcı olur.

İmmunat

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir