Bitki Kütüphanesi

Gümüşün Antiseptik Ve Koruyucu Özellikleri

Gümüş, özellikle toksik etkisi bulunmaması sebebiyle uzun yıllardır çeşitli sektörlerde kullanılmaktadır. Bu sektörlerin en başında sağlık gelmektedir. Sağlık alanında ise gümüşün nano boyutlara indirgenmiş hali olan nano gümüş kullanılır. Gümüşün nano boyuta indirgenmesinin sebebi ise aktivasyonunu artırarak daha etkili hale getirilmesidir. İnsan sağlığını etkileyen mikroorganizmalara karşı bir savunma sistemi olarak da kullanılabilen nano gümüş, uzun yıllardır çeşitli çalışmalarla araştırılmakta ve günden güne gelişmeye devam etmektedir.Nano gümüşün antibakteriyel ve antiviral özelliği vardır. Nano gümüş partikülleri, mikroorganizmaların hücre duvarı ve hücre zarından geçebilmektedir. Bu özelliği sayesinde mikroorganizmaların DNA’sını inhibe ederek (engelleyerek) mikroorganizmaların çoğalmasını engeller. Hasar gören mikroorganizmalar, immün sistem (bağışıklık sistemi) hücreleri tarafından kolaylıkla ortadan kaldırılır. Bunu destekleyici bir örnek olarak, hastalık zamanlarımızda kullandığımız antibiyotiklere, virüs ve bakteriler zamanla bir savunma sistemi oluşturabilir. Nano gümüş ise mikroorganizmaların DNA’sını inhibe ettiği için herhangi bir savunma sistemi oluşturmalarını engellemektedir. Böylece sağlığımız için kalıcı bir çözüm sunar.

Mikroorganizmalara etkisi esnasında nano gümüşün insan vücudundaki hiçbir hücre ile zarar verici bir reaksiyonu bulunmamaktadır. Vücudumuzda bulunan membranlar zarar verici reaksiyonlara engel olur. Bu yüzden rahatlıkla söylenebilir ki nano gümüş partiküllerinin insan sağlığına toksik bir etkisi bulunmamaktadır.

Gümüş; sağlık, kozmetik, tekstil gibi birçok sektörde kullanılmaktadır. Toksik etkisi olmaması sebebiyle yüzeylerde kaplama yöntemiyle de kullanımı tercih edilebilir. Gümüş
etkisi bulunan materyaller kimyasal olarak daha dayanıklıdır ve bu materyaller gümüş iyonlarını uzun süre yüzeylerinde tutarak antibakteriyel özelliklerini korurlar. Sağlık alanında başlıca dezenfektan, jel, kolloidal gümüş suyu, antibakteriyel krem olarak kullanılır. Dezenfektan jel formda kullanılan gümüş, cilde sürüldüğünde suyla yıkanmadığı sürece yaklaşık 6-8 saat koruma sağlamaktadır. Cilde bir kaplama etkisi yaratarak mikroorganizmalara temas edilmesi halinde vücuda koruma sağlar. Ayrıca cilt bakımında da cildi nemlendirirken cilde parlaklık, canlılık ve yumuşaklık kazandırır. Yara ve yanık iyileştirici etkisiyle cilt yaralanmalarında da kullanılır.

Kolloidal gümüş suyu ise ağız içi, genital bölge, koltuk altı, el ve ayak parmak aralarında, tırnak ve kötü koku sorunlarında, su ile temizlenip kurulandıktan sonra yüz ve vücut için losyon, nemlendirici, tonik olarak kullanılabilir. Antibakteriyel özelliği sayesinde koruyucu kıyafetlerde ve maskelerde kullanılmaktadır. Kumaşlara çeşitli yöntemlerle nano gümüş partikülleri entegre edilerek mikroorganizmalara karşı etkili bir duvar örülür. Eski zamanlarda çeşitli hastalıklardan korunmak için de kullanılan nano gümüş içerikli maskeler, Covid-19 döneminde de incelenmiştir. Alınan sonuçlarla birlikte Covid-19’a karşı da koruma sağladığı görülerek kullanımı yaygınlaşmıştır. Görüldüğü üzere; günden güne gelişerek kullanımı yaygınlaşan gümüş, insan sağlığına etki eden dış faktörleri minimize ederek etkin bir koruma sağlamaktadır