Sağlık

Trigliserid Yüksekliği Nasıl Düşürülür?

Trigliserid Yüksekliği Nedir? Nasıl Düşürülür?

Yediğimiz besinlerin çoğu ve yaşama şeklimiz vücudumuzdaki fizyolojik ve biyolojik reaksiyonların düzenlenmesine etki eder. Bu nedenle yaşam standartlarımıza ve yediğimiz besinlere kendi vücut tipimize göre önem göstermemiz gerekir. Öte yandan dikkat etmenin yanı sıra kişilerin cinsiyetine kilolarına yaşına göre de veya özel durumlarının olup olmamasına göre ayrı bir beslenme düzeni gereklidir. Çünkü vücudumuzdaki birçok reaksiyon yediğimiz besinler yoluyla aldığımız maddeler sayesinde olmaktadır. Bu nedenle her bireyin kendi fizyolojik yapısına göre beslenme düzenine önem vermesi gereklidir. Vücudumuzdaki önemli konulardan birisi olan kolesterole benzer bir diğer husus da trigliserittir. Trigliserid dediğimiz maddeler kolesterolün yapısından farklı olarak aslında başka tür bir yağ çeşididir. Genellikle trigliseritler vücutta enerji kaynağı olarak kullanılmaktadır. Trigliseritlerin miktarını arttıran en önemli etken kalori alımıdır. Kalori, he rbesin için farklı degree sahiptir ve genellikle yağ ile karbonhidratların kalori değerleri daha yüksektir. Kalori sevyesinin aşılması ile yağlanma artar bu da damar sağlığı için son derece tehlikeli bir durumdur. Bu nedenle dikkat edilmelidir.

Fazla kalori yani besin alındığında trigliserit yüksekliği meydana gelir. Çünkü fazla alınan kaloriler yüksek trigliserit miktarına yol açabilir. Vücudumuzda bulunan her maddenin ve reaksiyonun bir dengesi vardır. Bu dengenin bozulması durumunda vücutta farklı olaylar meydana gelir ve genellikle sağlığı olumsuz yönde etkileyebilir. Gereğinden fazla kalori tüketildiğinde bu kaloriler trigliseritlere dönüşebilirler ve yağ olarak depolanırlar. Yağ olarak depolanan kaloriler trigliserit yüksekliği hastalığına sebep olur. Trigliserid yüksekliği kalp hastalıklarının en önemli sebebidir. Özellikle bu gibi durumlarda kalbe giden damarlarda sertleşme ve tıkanma gözlenir. Bu durumun önüne geçebilmek ve daha sağlıklı bir kalp ritmini kavuşmak için trigliserid yüksekliği düşürülmelidir.

Vücudumuzda bulunan trigliseridlerin düşürülmesi için ilk önce beslenme düzenimizde dikkat etmemiz gerekir. Özellikle genç yaşlarda bu durum kendini göstermese de ilerleyen yaşlarda birikerek yüksek trigliserid vakalarının görülme risk de artmaktadır. Fazla yağlı yiyecekler tüketmek kalori miktarını arttıracağı için öncelikle beslenme düzenimizde sık sık tükettiğimiz yağlı yiyecekleri azaltmamız gerekir. Eğer yağlı bir yiyecek tüketilecekse trans yağ yerine doymamış yağları kullanmak daha sağlıklı bir tercih olacaktır. Kalori miktarının artması ile trigliserit yüksekliği meydana gelir ve bunun tek sebebi yağlı beslenmek değildir. Karbonhidrat alımı da trigliserid yüksekliği hastalığına sebep olabilir. Bu nedenle karbonhidrat ve yağ bakımından dengeli beslenmek, rutin hayat koşulları sırasında az da olsa Spor yapmak ve kilo vermek son derece önemlidir. Bu sayede kişiler birçok hastalığın önüne geçtikleri gibi sizi garip yüksekliği sebebiyle meydana gelecek olan kalp hastalıklarını da engellemiş olurlar.

Seni görüntülü seyret yüksekliği belirtileri arasında pankreasın iltihaplanması veya vücudun belirli bölgelerinde nodül oluşumları gözlenir. Öte yandan kişilerin fazla gliserit aldıkları kilolarının artmasıyla da belli olmaktadır. sizler de kalori alımına dikkat ederek kalp sağlığınızı en baştan korumaya başlayabilirsiniz. Bu sayede daha sağlıklı olur ve hareketlerinizin kısıtlanmasına gerek kalmaz. Bu tarz şikayetler gördüğünüzde trigliserid yüksekliği sebebini merak ederek doktorunuza başvurabilir ve gerekli tahlillerin ardından tedavi sürecine başlayabilirsiniz. Bu hususta spor yapmak ve dengeli beslenmek ayrıca doktorun tavsiye ettiği ilaçları kullanmak sizlerin sağlığı için önemlidir. Siz de şimdiden karar alarak daha dengeli ve düzenli bir hayat yaşamaya başlayabilir ve ileriki yaşlarda karşınıza çıkacak olan kalp hastalıklarını büyük ölçüde engellemiş olabilirsiniz. Bu süreçte her sene düzenli doktor kontrolü de tavsiye edilmektedir.