Sağlık

Alfa Lipoik Asit Nedir?

Alfa lipoik asit, insan bünyesinde doğal olarak sentezlenebilen ve ayrıca gıdalar sayesinde d alınabilen antioksidan içerikli bir yapıdır. Karbonhidratları parçalamak ve enerji elde etmek için kullanılır. Alfa lipoik asit günlük rutin olarak tüketilen farklı pek çok besinlerden alınabilir. Örneğin kırmızı et ve pancarda yüksek miktarda bulunur. Takviye edici gıdalarla da alınabilen bir maddedir. Alfa lipoik asit antioksidan etkiye sahip olduğu için beyne koruma sağlayabilir karaciğer hastalıklarının da tedavisinde kullanılır. İnsanlar en yaygın olarak diyabetli kişilerde sinir ağrısı için alfa lipoik asit kullanırlar. Ayrıca obezite , irtifa hastalığı, yaşlanan cilt , yüksek kolesterol seviyeleri veya kandaki diğer yağlar için de kullanılır ve diğer birçok amaca uygundur.

Alfa lipoik asit, vücutta sentezlenen ve doğal olarak oluşan bir bileşiktir. Enerji üretimi gibi hücresel düzeyde hayati fonksiyonlara hizmet eder. Sağlıklı olduğunuz sürece vücut bu amaçlar için ihtiyaç duyduğu tüm alfa lipoik asidi üretebilir.

Birçok bütünleyici tıp sağlık hizmeti sağlayıcısı, alfa lipoik asidi alkolik karaciğer hastalığı, HIV, Alzheimer hastalığı , bipolar bozukluk , yüksek tansiyon , romatoid artrit , şizofreni , erektil disfonksiyon ve daha fazlası dahil olmak üzere çeşitli sağlık koşullarını iyileştirme ve düzeltme özelliğine sahiptir.

Alfa Lipoik Asit ’in Antioksidan Etkisi

Alfa lipoik asit güçlü bir antioksidan etkiye sahip maddedir. Vücutta sentezlenebiliyor olması ile de bu etkisi de sentez hızına ve hacmine bağlıdır. Antioksidanlar, vücut hücrelerinin hasar görmesine karşı koruma sağlar. Gıdalardan alınan alfa lipoik asit, vücuttaki serbest madde seviyesinde gözle görülür bir artış yaratmadığı görülmektedir. Bunun için takviye edici gıdalar ile alınarak kandaki seviyesi gözle görülür bir şekilde artabilir.

Sağlık koşullarının iyileştirilmesi ve toksinlerin atılarak vücuttaki zararlı etkilerin minimum düzeye gelmesi için takviye olarak alınması önerilmektedir.

Alfa Lipoik Asit ve Diyabet

Çalışmalar hala seyrek olsa da alfa lipoik asit moleküllerinin tip 2 diyabetli bireyler için en az iki olumlu faydası olabileceğine dair çalışma sonuçları mevcuttur . Birkaç çalışma, alfa lipoik asit takviyelerinin, vücudun tip 2 diyabetli kişilerde kan şekerini düşürmek için kendi insülinini kullanma yeteneğini artırabileceğini öne sürmektedir. Bu sayede diyabetin neden olabileceği periferik nöropati sinir hasarı semptomlarını azaltmaya yardımcı olabilir. Bağışıklığa da olan olumlu etkisi sayesinde diyabet hastalarının bakteri veya virüs kapmasını da engelleyecek etkiyi yaratır.

Pek çok ülkede diyabetik nöropatinin neden olduğu ağrı, yanma, karıncalanma ve uyuşukluktan kurtulmak için yıllardır kullanılmaktadır . Özellikle, büyük bir çalışmada gösterildiği gibi, yüksek intravenöz alfa lipoik asit dozlarının semptomları hafifletmede etkili olduğunu güçlü bir şekilde öne sürmüştür. Ancak oral dozlar için kanıtlar pek fazla mevcut değildir. Diyabetik nöropati için oral alfa lipoik asit takviyelerinin etkinliğini belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Alfa lipoik asit kan şekeri seviyelerini düşürebilir, bu nedenle diyabetli veya düşük kan şekeri olan kişiler alfa-lipoik asidi yalnızca sağlık uzmanlarının gözetimi altında almalıdır. Hayvan çalışmaları, yeterli tiamin (B1 vitamini) almayan kişilerin alfa lipoik asit almaması gerektiğini göstermektedir.

Alfa Lipoik Asidin Alzheimer Etkisi

Klinik çalışmalarda, hafif bilişsel bozukluk ve Alzheimer hastaları için alfa lipoik asit tedavisi uygun sonuçlar göstermiştir. Bu ürünün takviye olarak alınması ile hastalığı yok etmek mümkün olmasa da geriletmek mümkündür. Üstün vitamin sağlayıcı molekül formülü ve toksin atılmasını teşvik etmesi ile beyindeki sinir iletimini güçlendirir. Doktor tavsiyesi ve kontrolünde kullanmak en sağlıklı sonuçların alınması için önemli bir noktadır.