Bitki Kütüphanesi

Alıç Meyvesi Faydaları : 3 Madde

alıç meyvesi faydaları

[vc_row][vc_column][vc_video link=”https://youtu.be/ykfcA7-HSG0″ align=”center” image_poster_switch=”no”][vc_column_text text_larger=”no”]

Alıç Meyvesi Faydaları; Gülgiller familyasından gelen Alıç, Orta Çağdan bu yana Avrupa ülkelerinde kalp ve kalp-damar hastalıklarının tedavisinde kullanılan çok önemli bir drogdur (bitkisel kaynaklı ham maddeler veya bitkilerin ilaç olarak kullanılan kısmı). “Crataegus monogyna L.” ve “Crataegus oxyacantha L.” kalp ve kalp-damar hastalıklarının tedavisinde ilaç olarak kullanıldığı için European Pharmacopoeia ve Çin Halk Cumhuriyeti’nin Pharmacopoeia of the People’s Republic of China kitaplarında önemli bir yer almaktadır.

Anjin hastalığı başta olmak üzere, kalbe bağlı hastalıkları iyileştirdiği için alıç, uzmanlar tarafından “Kalbin Gıdası” olarak kabul edilmiştir. Alıç; kalp adalelerine ve kalp çeperine, kanın düzgün olarak akışını, buna bağlı olarak kalbin normal bir şekilde atışını ve çalışmasını sağlar.

Alıç meyvesi Almanya ve Avusturya başta olmak üzere Avrupa kıtasında pek çok ülkede geleneksel olarak kullanılan bir drogdur. Yazılı kaynaklarda, Amerikalı doktorların 1800’lü yılların başlarında Alıç meyvesini kan dolaşımı bozukluklarını ve solunum yolu hastalıklarını tedavi etmek amacıyla kullandıkları yer almaktadır. Son yüzyılda birçok ülkede kalp ve damar sağlığını denetlemek adına kullanılan ve popüler olan bir meyvedir.

Alıç meyvesinden hazırlanan ilaçlar Amerika’da en fazla satan bitkisel ilaçlar arasında bulunur. Almanya Sağlık Bakanlığının bitkisel preparatların hazırlanması ve ruhsatlandırılmasından sorumlu E komisyonu Alıç’ın kalp yetmezliğinde (NYHA 1 ve 2) kullanımına onay vermiştir.

İşte tüm dünyada ünü yayılmış olan, kalbimizin dostu alıç meyvesini detaylı bir şekilde tanıma vakti. Alıç meyvesinin etken maddeleri nelerdir? Kalbimizin dostu alıç meyvesinin faydaları nelerdir? Kalp rahatsızlıklarına iyi geliyor iken başka hangi dertlerimize deva oluyor? Tüm bu soruların yanıtları yazımızda!

 

Alıç Meyvesinin Etken Maddeleri Nelerdir?

 

 • Prosiyanidin
 • Flavonoidler
 • Rutozit
 • Triterpenik asit
 • Hiperozit
 • Viteksin
 • Epikateşin
 • Oleanolik asit

Flavonoidler bitki kaynaklı bileşiklerdir ve doğada yaygın olarak bulunur. Limon kabuğundan 1936 yılında elde edilen flavon bileşiklerinin P vitamini adı altında kılcal damar geçirgenliğini ve kırılganlığını düşürmede kullanılması flavonoidlere verilen önemi artırmıştır. Yapılan araştırmalarda flavonoidlerin in vitro (laboratuvar ortamında ya da yapay koşullarda) çalışmalarda çeşitli biyolojik ve farmakolojik aktivitelere sahip olduğu görülmüştür. Bunlardan bazıları; antimikrobiyal, antioksidan, antialerjik ve antikanser etkilerdir.

Çoğu flavonoidin insan bedenine antioksidan özelliği vardır. Bu özelliğiyle oksijen içeren aşırı tepkimeli moleküllerin nötralize edilmelerini sağlayarak hücrelerin zarar görmesini engellerler. Alıç meyvesinin bir diğer etken maddesi olan epikateşin de bir flavonoid çeşididir.

Alıç meyvesi, kalp-damar sistemi üzerinde olumlu etkiler gösteren 3 ana bileşene (triterpenoid saponinler, aminler, flavonoidler) sahiptir.

 

Alıç Meyvesinin Kullanımı

Alıç meyvesi yalnızca sonbahar aylarında taze bir şekilde bulunabilir. Sonbahar aylarında taze bir şekilde tüketilebilir iken diğer mevsimlerde de kurutulmuş meyvelerinden ve yapraklarından çay yapılarak tüketilebilir.

Alıç meyvesi, sirke olarak da tüketilebilir. Metabolizmayı hızlandırıcı ve bağışıklık güçlendirici etkisi sebebiyle günümüzde salatalarda veya bir bardak suya karıştırarak da yaygın olarak tüketilmektedir.

Bunlar dışında ekstrakt olarak da kullanılabilir. Ekstrakt bitkinin özü anlamına gelmektedir. Alıç meyvesine uygulanan ekstraksiyon yöntemleri sonucunda alıç meyvesi ekstraktı elde edilir. Bitkinin ekstraktının tüketilmesi demek bitkiden alınabilecek maksimum faydanın alınması demektir.

 

Alıç Meyvesi Faydaları Nelerdir?

Alıç Meyvesi Faydaları yazımızda alıç meyvesinin faydalarını listeleyelim:

 

 • Kalp – Damar hastalıklarında çok etkilidir. Kalbin gıdası olarak anılmaktadır.

Kalp – damar sağlığında olumlu etkiler gösteren bileşenlerden 3 ana bileşen (triterpenoid saponinler, aminler, flavonoidler) alıç meyvesinin etken maddelerindendir. Tüm dünyada ünü yayılmış olan alıç meyvesi, uzmanlar tarafından büyük ilgi görmektedir.

Anjin hastalığı başta olmak üzere kalbe bağlı hastalıkları iyileştirdiği için uzmanlar tarafından “Kalbin Gıdası” olarak anılmaktadır. Alıç; kalp adalelerine ve kalp çeperine, kanın düzgün olarak akışını, buna bağlı olarak kalbin normal bir şekilde atışını ve çalışmasını sağlar.

Avrupada kalpte az kanlanmaya bağlı kalp ağrıları, ateroskleroz (damar sertliği), konjestif kalp yetmezliği (mevcut kalp kaslarında zayıflama), ve hipertansiyon gibi kalp-damar hastalıklarının önlenmesinde ve tedavisinde reçeteli olarak tavsiye edilmektedir.

Alıç sıvı ekstraktları, içerdiği maddeler ile kalbin atım gücünü artırarak başta kalbi besleyen koroner damarlar olmak üzere vücut kan dolaşımını destekler. Kalbin oksijen ve enerji ihtiyacını azaltarak düzenler.

Almanya Sağlık Bakanlığının bitkisel preparatların (eczanede doktorun isteğine göre hazırlanan ilaçlar) hazırlanması ve ruhsatlandırılmasından sorumlu E komisyonu Alıç’ın kalp yetmezliğinde (NYHA 1 ve 2) kullanımına onay vermiştir.

Yüksek trigliserid ve kolesterol (LDL) seviyeleri damarlarda plak oluşumuna zemin hazırlar. Flavonoid ve pektin içeriği sayesinde alıç meyvesi, faydalı kolesterol (HDL) seviyesinde iyileşme sağlayabilir.

 

 • Sindirim sistemine faydalıdır.

Alıç meyvesinin lifli bir yapısı vardır. Bu yapısı sayesinde kabızlığı önleyerek sindirim sistemine yardımcı olur. İçeriğinde bulunan çeşitli bileşikler özellikle yağlı gıdaların sindiriminde gerek duyulan enzimlerin salgılanmasını artırmaya destek olur. Antimikrobiyal özelliği de bulunan alıç meyvesi, bağırsak enfeksiyonlarının giderilmesinde ve önlenmesinde de etkili olarak bağırsak sağlığına destek olur. Ayrıca mide bulantısının giderilmesi için de tüketilebilir.

 

 • Kansere karşı koruma sağlar.

İnsan vücudunda doğal süreçler içerisinde sürekli olarak serbest radikaller meydana gelir. Serbest radikaller; belirli bir seviyenin üzerine çıktığında kararsız kimyasal yapıları nedeniyle sağlıklı hücrelere zarar vererek kanser, diyabet, Alzheimer, kalp hastalıkları gibi çeşitli hastalıklara yakalanma riskini artırır. Serbest radikallerin artışı ile gelişen bu durum, oksidatif stres olarak da adlandırılır. Antioksidanlar ise serbest radikalleri nötralize ederek etkisiz hale getiren, diğer bir tabirle oksidatif stresi azaltan maddelerdir. Serbest radikal süpürücüsü güçlü antioksidanlar içeren alıç meyvesi bu özelliği sayesinde kansere karşı koruma sağlamaktadır. Anti-inflamatuar (iltihabi reaksiyonu önleyici) özellik gösteren alıç meyvesi, bazı kanser türleriyle ilişkili olan kronik inflamasyona karşı koruyucudur.

 

 • Hafızayı güçlendirici etkisi vardır.

Alıç meyvesinin düzenli bir şekilde tüketilmesi hafızayı güçlendirir. Ayrıca alıç, Ginkgo biloba ile karıştırılıp içildiğinde, beyinde kan dolaşımı ve oksijen miktarını artırır. Böylece hafızanın kuvvetlenmesini sağlar.

 

 • Solunum yolu hastalıklarının tedavi edilmesinde yardımcıdır.

Alıç meyvesi Almanya ve Avusturya başta olmak üzere Avrupa kıtasında pek çok ülkede geleneksel olarak kullanılan bir drogtur (bitkisel kaynaklı ham maddeler veya bitkilerin ilaç olarak kullanılan kısmı). Yazılı kaynaklarda, Amerikalı doktorların 1800’lü yılların başlarında Alıç meyvesini kan dolaşımı bozukluklarını ve solunum yolu hastalıklarını tedavi etmek amacıyla kullandıkları yer almaktadır. Anti-inflamatuar (iltihabi reaksiyonu önleyici) özellik gösteren alıç meyvesi, astım gibi kronik inflamasyona karşı koruyucudur.

 

 • Yaşlanmayı geciktirici etkisi vardır. Cilt için faydalıdır.

Alıç meyvesinin etken maddelerinden olan oleanolik asitin gözenek sıkılaştırıcı etkisi vardır. Gözenekleri sıkılaştırarak siyah nokta oluşumuna engel olur. Ciltte meydana gelen sivilce ve sivilce lekelerini tedavi eder ve cildin nem dengesini korur.

Güneşin veya ultraviyole ışınlarının etkisiyle bozulan kolajen yapısı nedeniyle erken cilt yaşlanması görülür. Güçlü antioksidan içeriğiyle erken yaşlanmayı önler.

 

 • Sakinleştirici, yatıştırıcı etkiye sahiptir.

Sinir sistemi üzerindeki yatıştırıcı etkisi sayesinde sakinleştirici özelliği vardır. Stresli olunan durumlarda, uyku problemlerinde bu sakinleştirici etkisi sayesinde yardımcımızdır. Genellikle uyku problemi yaşayan kişilere uyumadan bir saat önce tüketmeleri önerilir. Kişinin isteğine bağlı olarak çay, sirke veya ekstrakt olarak tüketilebilir.

 

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]